ISO / IEC 22301: 2012, bir iş süreklilik yönetim sistemi (İSYS) gereksinimlerini belirler ve dünyadaki etkin iş sürekliliği yönetimi için tek güvenilir çerçeve olarak kabul edilir.Araştırma, İSYS bir veri ihlalinin maliyetini azaltabileceğini, bir ihlal tespit etme süresini hızlandırabileceğini ve tekrarlanan bir olasılığın azaltılabileceğini gösteriyor. ISO 22301 ile uyumlu bir İSYS’ni oluşturarak kuruluşlar, yıkıcı bir olay için en iyi hazırlıklı olmalarını sağlar.

Etkili iş sürekliliği yönetimi, bir kuruluşun faaliyetlerini sürdürmesine ve yıkıcı bir olaydan sonra (örneğin, bir siber saldırı veya elektrik kesintisi) olabildiğince çabuk “her zamanki gibi işletmeye” dönebileceği anlamına gelir.

ISO 22301 uyumlu İSYS, belirli operasyonların, işlevlerin, sitelerin, hizmetlerin veya uygulamaların iyileştirilmesine odaklanan felaket kurtarma planlarını içerecektir.

ISO 22301’e uyumlu bir İSYS, önleyici ve düzeltici yanıtlardan oluşan ve işletmenin süreklilik risklerini azaltmak için bir dizi optimize kontroller sunan bir yönetim sistemidir. Yanıtlar, kurumsal çapta düzenli risk ve iş etkisi değerlendirmelerine dayanmaktadır.